למה לכתוב סיפור חיים?

זוכרים את הפוסט שלי על זה שהחיים שלכם שווים סיפור?
אז נשאלתי למה זה כדאי ואיך בכלל ניגשים למלאכה.

בואו קודם נבהיר מה אמור לכלול סיפור חיים:

מה קרה? – האירועים וההתרחשויות החשובים שקרו לנו.
איך מה שקרה השפיע/משפיע עלינו? המחשבות, החוויות, הרגשות, התובנות והלקחים שעלו בנו בעבר או עולים בנו היום כתוצאה ממה שקרה.

זכרו שתהליך הכתיבה ארוך ודורש תחקיר (כלומר לפשפש ולדוג מסמכים, תמונות וחפצים שיעזרו לכם לזכור ולתעד בצורה מדויקת יותר), אבל הוא בהחלט שווה את ההשקעה!

למה?

כי זה מעניין
זה מפתיע עד כמה הסיפור שלכם מעניין לא רק אתכם ואת בני המשפחה הקרובים, אלא גם את המעגל הקרוב וגם הרחוק שמכיר אתכם ושהסיפור שלכם משיק לשלו. אנשים אוהבים לקרוא על מה שנוגע להם, ויתברר לכם די מהר שהסיפור שלכם יכול לגעת באנשים רבים.

כי זה שווה יותר מטיפול
זוהי הזדמנות לעשות סדר באירועים, להסתכל עליהם בעיניים בוגרות יותר ולהבין מה גרם למה ולמה קיבלתם החלטה כזו או אחרת. זה כמעט כמו טיפול פסיכולוגי אבל זול ומתגמל יותר. ניתנת לכם הזכות לספר את מה שמתאים לכם (כולל לערוך החוצה קטעים מביכים…), להסביר לעצמכם ולאחרים מה קרה ולמה וגם לגלות על עצמכם דברים חדשים.

כי זה כיף!
תהליך הכתיבה הוא מאתגר אבל מהנה. הוא מאפשר לכם לבקר שוב בזיכרונות יפים, בתקופות טובות ובנקודות השיא בחיים. אפשר להחיות דרך הכתיבה את מאכלים אהובים, אנשים שנפטרו, נופים וחוויות. נכון, לפעמים תוך כדי כתיבה מבקרים גם במקומות קשים. אבל כמו שנאמר בסעיף הקודם – יש ערך תרפויטי לכתיבה, וככל שתכתבו באומץ על חייכם תגלו שכיף גם לארגן את החוויות הפחות נעימות מחדש ולגלות איך הן תרמו לכם תובנות טובות רבות. הכתיבה אמורה ויכולה להיות תענוג, חוויה שמחכים לה כל יום ושהופכת גם את ההווה למעניין ועשיר יותר.

וחוץ מזה, על הדרך, זו הזדמנות מצוינת לעשות סדר באלבומי התמונות ולתקן ולשמר תמונות ישנות!


אז איך מתחילים בכלל?
קודם כל, הגדירו לעצמכם את המטרה שבכתיבת סיפור החיים. המטרה המוגדרת תעזור לכם להחליט על צורת הכתיבה. 

אם המטרה היא אישית משפחתית וסיפור החיים מיועד להישאר כמזכרת עבור הדורות הבאים הכתיבה יכולה להיות אישית, חווייתית ואינטואיטיבית יותר.

אם המטרה היא לפרסם את הספר ברבים אזי הכתיבה צריכה להיות מוקפדת יותר, להתייחס להיסטוריה ולתקופה בה נכתב הסיפור ואולי אפילו לכתוב אסמכתאות ואישורים לנכתב.

השלב הבא הוא להחליט מאיזה שלב תתחילו את סיפור חייכם – מיום הלידה שלכם או בכלל מהסיפור המשפחתי שהתחיל עוד לפני שנולדתם? 

מה עוד יעזור? להחליט איך נוח לכם לכתוב – בצורה המסודרת לפי תאריכים ואירועים או בצורה ספונטנית ואינטואיטיבית לפי הזיכרונות והחוויות.

אם אתם בכל זאת מרגישים שאתם לא יודעים איך לארוג הכול יחד יש מספיק אנשים מוכשרים שיעשו את זה בשבילכם, אבל אני ממש ממליצה לכם להתנסות בכתיבה בעצמכם – ומקסימום לתת למישהו מקצועי "לסדר" אחריכם. בכל מקרה, שווה לספר את הסיפור שלכם! הקריאה של יצירתכם תעשיר אתכם, ותזכו להעניק מתנה נהדרת לקרובים לכם ולעצמכם.

ואם אתם כבר כותבים… אתם מוזמנים להתייעץ איתי לגבי ההמשך!